W których bankach zastrzec dowód osobisty? Aktualna lista

Gdy zostanie nam skradziony portfel musimy liczyć się z tym, że stracimy również wszystkie dokumenty. W takich sytuacjach warto wiedzieć, że unieważnienie dowodu tożsamości w urzędzie może okazać się niewystarczające. Nie można zapominać również o tym, aby o utracie dowodu osobistego powiadomić bank, który następnie przekaże tę informację do systemu „Dokumenty Zastrzeżone”.
Skradzione dokumenty bardzo często wykorzystywane są do wyłudzania pożyczek i kredytów na dane osobowe ofiary. Nasz dowód osobisty może posłużyć również do wynajęcia mieszkania, pokoju hotelowego, kradzieży wypożyczonego samochodu czy założenia fikcyjnej firmy. Jeżeli chcemy uniknąć tego typu nieprzyjemności, oprócz wizyty w urzędzie, należy zgłosić kradzież również w placówce bankowej. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, co może się stać, gdy nasz dowód wpadnie w niepowołane ręce, tymczasem konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Jeżeli padliśmy ofiarą kradzieży i obawiamy się, że nasz dowód osobisty może zostać wykorzystany przez oszustów, wystarczy zgłosić ten fakt do jednego banku, gdyż każda placówka korzysta z tego samego systemu wymiany informacji. Dzięki temu, jeżeli złodziej podejmie próbę wyłudzenia kredytu, zakończy się ona niepowodzeniem.

W jaki sposób można zastrzec dowód tożsamości?

Dowód osobisty można zastrzec na dwa sposoby – w placówce bankowej, gdzie posiadamy konto osobiste lub za pośrednictwem serwisu bik.pl. Część banków przyjmuje zgłoszenia od każdego niezależnie, od tego, czy dana osoba jest klientem banku, czy też nie. Oczywiście w tym wypadku pobierane są opłaty, zazwyczaj wynoszą one do kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Do systemu „Dokumenty Zastrzeżone” oprócz dowodu osobistego można zgłosić również paszport, prawo jazdy, książeczkę wojskową, dowód rejestracyjny, kartę pobytu, książeczkę żeglarską, a także kartę płatniczą. Pamiętajmy, aby po zgubieniu czy kradzieży takich dokumentów od razu zgłosić się do banku, dzięki temu możemy zaoszczędzić sobie wielu nerwów.
Banki, które przyjmują zastrzeżenia od osób niebędących ich klientami:
– PKO BP
– Santander Consumer Bank
– SGB-Bank
– Bank Gospodarstwa Krajowego
– Santander Bank Polska
– Getin Bank
– BNP Paribas
– Bank Pocztowy
– BPS
– Deutsche Bank
– Eurobank
– Plus Bank
– Krakowski Bank Spółdzielczy

Kredyty - 14 banków

Leave a Reply