Od 2017 r. wkład własny wzrośnie do 20%. Co z MdM-em?

Jeżeli w najbliższym czasie chcielibyśmy kupić dom lub mieszkanie z 15% wkładem własnym, powinniśmy się spieszyć, gdyż niedługo może okazać się to niemożliwe. Wnioski kredytowe na 85% LtV będzie można składać tylko do końca grudnia. Od 2017 roku banki wprowadzają nowe zasady, a mianowicie wysokość wkładu własnego wzrasta do 20% ceny nieruchomości.

Kredyty z wkładem 10% nie znikną z rynku

Wzrost wkładu własnego do 20% nie jest jednoznaczny z tym, że kredyty z wykładem 10% całkowicie znikną z rynku. Obecnie takie warunki oferuje aż 5 banków – Alior Bank, Deutsche Bank Polska, Getin Bank, mBank i PKO Bank Polski. Zaciągnięcie takiego kredytu jest możliwe, jeżeli kredytobiorca przedstawi dodatkowe zabezpieczenie spłaty zadłużenia. W tym wypadku niestety będziemy obciążeni wyższą marżą.

Będzie można skorzystać z dopłat MdM

Decydując się na zakup mieszkania, najlepiej posiadać oszczędności, im wyższy wkład własny, tym lepiej. Po pierwsze mamy większe szanse na otrzymanie kredytu, po drugie okres kredytowania będzie krótszy, tak więc zapłacimy mniejsze odsetki. Jeżeli nie mamy zbyt dużych oszczędności, możemy skorzystać z programu „Mieszkanie dla Młodych”. Wnioski o dofinansowane można składać od przyszłego roku (już teraz możesz dokonać rezerwacji spotkania z doradca finansowym). Co roku lista chętnych jest długa, dlatego należy pomyśleć o tym odpowiednio wcześnie, aby nie przegapić okazji.

30% wkładu własnego

Branie kredytu na 30 lat to bardzo duże obciążenie zarówno finansowe, jak i psychiczne. To dlatego najlepiej mieć oszczędności, które pomogą nam uporać się z kredytem w krótszym czasie. Optymalnie byłoby posiadać około 30% ceny nieruchomości, którą chcemy nabyć. W ten sposób nie tylko termin kredytowania będzie krótszy, ale ostateczna kwota kredytu, jaką zapłacimy będzie niższa, także więcej pieniędzy zostanie w naszej kieszeni. Chociaż kredyt hipoteczny to niekiedy jedyne rozwiązanie, które umożliwia posiadanie własnych czterech kąty, warto wcześniej odłożyć na ten cel pieniądze.

Leave a Reply