Kredyt na oświadczenie – dlaczego warto mówić prawdę

W przypadku zaciągania kredytu na oświadczenie nie jesteśmy zobowiązani do przedstawiania zaświadczenia o dochodach podpisanego przez pracodawcę. Wystarczy podać dane firmy, w której pracujemy, na tej podstawie bank podejmuje decyzję, czy udzieli nam kredytu, czy nie.

Proces przyznawania kredytów w każdym banku wygląda podobnie, najpierw odbywa się analiza naszej zdolności kredytowej oraz weryfikacja historii kredytowej, jesteśmy również zobowiązani do przedstawienia kilku zaświadczeń. Jeżeli kwota kredytu nie jest wysoka, wówczas banki ograniczają się tylko do przyjęcia specjalnego oświadczenia, w którym klient wpisuje wysokość zarobków oraz dane pracodawcy. Niektórzy ludzie, chcąc uzyskać dodatkowe pieniądze, niestety kłamią o formie zatrudnienia i posiadanych dochodach, co może mieć konsekwencje prawne.

Chociaż w przypadku kredytu na oświadczenie, bank nie ma zwyczaju sprawdzać prawdziwości złożonych dokumentów, oświadczenie nas zobowiązuje, jeżeli wpiszemy nieprawdziwe informacje, grozi nam odpowiedzialność karna.

Banki nie sprawdzają wiarygodności oświadczeń?

W przypadku zaciągania kredytu rzędu 5-10 tys. złotych instytucje bankowe nie zawsze decydują się na weryfikację wiarygodności danych wpisanych w oświadczeniu. Niekiedy wygląda to tak, że jest sprawdzany jedynie NIP albo REGON firmy, aby potwierdzić, czy rzeczywiście istnieje. Czy można zatem podać fałszywe dane? Pomijając kwestie etyczne, trzeba podkreślić, że nigdy nie mamy pewności czy bank zdecyduje się na zweryfikowanie danych, czy też nie, dlatego nie warto ryzykować. Jeżeli nie mamy zdolności kredytowej i zdajemy sobie sprawę z tego, że bank na pewno nie udzieli nam kredytu, lepiej zdecydować się na skorzystanie z instytucji pożyczkowej. Obecnie ich oferty są bogate, nie każda pożyczka wiąże się z płaceniem dużych odsetek, wystarczy wybrać odpowiednią ofertę. Chociaż pożyczka pozabankowa będzie droższa, nie warto składać fałszywych oświadczeń, gdyż może okazać się, że z tego tytułu będziemy musieli zapłacić jeszcze więcej pieniędzy, tyle, że w formie grzywny.

Leave a Reply