Jak tanio wypłacać gotówkę zagranicą?

Zbliża się sezon zagranicznych wyjazdów wypoczynkowych. Większość turystów zabiera na wojaże gotówkę, ale zwykle niewystarczającą jej ilość. Na szczęście ratunkiem może być karta debetowa czy kredytowa, którą posiada prawie każdy w swoim portfelu. Niestety korzystanie z jej dobrodziejstw bywa kosztowne. Nieliczni klienci interesują się kosztami związanymi z wykorzystaniem kart zagranicą.

Najmniej dotkliwe są wypłaty euro i dolarów. Inna waluta, w związku z np. podwójnym przewalutowaniem w przypadku kart innych niż Visa, jest dla nas droższa. Na czym polega haczyk? Walutą rozliczeniową kart Visa i MasterCard w Polsce jest euro lub dolar. Wypłacając inne waluty narażeni jesteśmy na naliczenie opłat wynikających z przewalutowania ich na wspomniane waluty, a następnie konto w polskim banku obciążane jest po przeliczeniu dolara czy euro na złotówki. Operacje te wykonywane są zgodnie z kursem niezbyt korzystnym dla klienta. Dlatego taką popularnością cieszą się kantory, ostatnio internetowe – często wiele tańsze niż stacjonarne, gdzie spread jest zdecydowanie niższy niż w banku.

Kolejne opłaty mogą być związane z prowizją naliczaną od kwoty operacji. Zwykle wynosi ona 3% kwoty wykonanej transakcji (odnosi się to do kart Visa, których operator w ten sposób „odrabia” starty związane ze zniesieniem podwójnego przewalutowania). W ten sposób dorównują kosztami innym operatorom kart przy transakcjach zagranicą. Wypłaty gotówki także powodują najczęściej naliczenie prowizji. Jeśli posiadamy karty danego operatora warto korzystać z dedykowanych bankomatów (sprawdź konta z darmowymi bankomatami w UE). Inne urządzenia, niż te naszego banku, to koszty w wysokości średnio 4% wartości wybieranej gotówki.

Jak widać lepiej dysponować gotówką, niż korzystać z kart na wyjazdach poza granicę Polski. Warto poznać też opłaty i prowizje wynikające z bankowego regulaminu na wypadek, gdyby jednak gotówki zabrakło. Świadome korzystanie z bankomatów i wiedza na temat ewentualnych kosztów, jakimi zostanie obciążony nasz rachunek pozwoli na racjonalne korzystanie z dobrodziejstwa plastikowej karty. Pozwoli też uniknąć rozczarowania po powrocie.

Leave a Reply