Gdzie zgłosić kradzież dowodu osobistego?

W sytuacji, gdy nasz dowód osobisty został skradziony lub po prostu go zgubiliśmy, należy głosić ten fakt do urzędu oraz do banku. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale jak nasz dowód wpadnie w niepowołane ręce, możemy mieć dużo nieprzyjemności.

Oszuści używają skradzionych dowodów osobistych do wyłudzania pieniędzy np. biorąc kredyt w banku lub wynajmując samochód, który później zostaje skradziony. Obecnie nie trzeba fatygować się i osobiście stawiać się w urzędzie, aby zgłosić utratę dokumentu; jeżeli chcemy zrobić to przez Internet będzie nam potrzebny Profil Zaufany. Od września tego roku Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło nowy formularz utraty dowodu tożsamości, można go pobrać ze strony obywatel.gov.pl, wypełnienie takiego dokumentu zajmuje chwilę, co ciekawe większość rubryk uzupełnia się automatycznie.

Jak unieważnić dowód osobisty?

Aby unieważnić dowód osobisty, który został skradziony lub zgubiony, należy wejść na stronę obywatel.gov.pl. Następnie wybieramy opcję „Przez Internet” i klikamy „Wyślij zgłoszenie”. Chcąc wysłać formularz drogą internetową jesteśmy zobowiązani podpisać go Profilem Zaufanym. Jego założenie nie zajmuje dużo czasu i jest bardzo proste, można to zrobić na przykład poprzez bankowość elektroniczną. Założenie Profilu Zaufanego jest bezpłatne, korzystanie z niego również nie wiąże się z żadnymi opłatami. Jeżeli wolimy dokonać formalności w tradycyjny sposób, możemy założyć taki profil udając się do odpowiedniego urzędu.

Nowy dowód osobisty

Korzystając z e-urzędu będziemy mogli monitorować czy zaginiony dokument został unieważniony. Za pośrednictwem Internetu można też wnioskować o wydanie nowego dowodu osobistego – wystarczy wypełnić formularz i dołączyć zdjęcie, które potwierdzamy podpisem cyfrowym.

Kradzież zgłoś do banku i na policję

Jeżeli dowód osobisty został skradziony należy zgłosić ten fakt również na policję oraz do banku, aby móc przeciwdziałać ewentualnym wyłudzeniom pieniędzy. Gdy tego nie zrobimy możemy mieć później nieprzyjemności, których lepiej unikać. Banki korzystają z systemu Dokumenty Zastrzeżone, dzięki temu złodziej nie będzie miał możliwości zaciągnięcia kredytu czy pożyczki na nasze dane osobowe. Dokumenty można zastrzec w banku, w którym posiadamy kartę płatniczą, chociaż niektóre instytucje przyjmują takie zgłoszenia od każdego, niezależnie od tego, czy jest się klientem, czy też nie.

Kredyty - 14 banków

Leave a Reply