Dlaczego warto otworzyć konto oszczędnościowe?

Oszczędzanie to zawsze dobry pomysł, niezależnie od tego, na jaki cel chcemy odłożyć pieniądze. Niestety w dalszym ciągu wiele osób nie potrafi tego robić, zasłaniając się niskimi dochodami. Tymczasem nie chodzi o to, ile zarabiamy, ale jaką kwotę jesteśmy w stanie zaoszczędzić. Podczas oszczędzania najważniejsza jest systematyczność oraz cel. Jeżeli do tej pory, mieliśmy tendencje do wydawania pieniędzy, początki mogą być trudne, ale mimo to nie należy się poddawać. Warto posiadać nadwyżkę w domowym budżecie, zarówno ze względu na poczucie bezpieczeństwa, jak i wolność finansową. Nie sposób jest przewidzieć, co przydarzy nam się w życiu, to dlatego warto mieć pieniądze odłożone na czarną godzinę.

Konta oszczędnościowe są dosyć popularnym produktem finansowym, można powiedzieć, że jest to połączenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego i lokaty. Oczywiście lokata będzie miałam wyższe oprocentowanie, niż konto oszczędnościowe, jednak nasze pieniądze w tym wypadku będą zamrożone. Decydując się na założenie konta oszczędnościowego, mamy z kolei dużo większą swobodę w dysponowaniu gotówką, co przydaje się w sytuacjach kryzysowych. Ideą konta oszczędnościowego nie jest wprawdzie wykorzystywanie środków zgromadzonych na rachunku, nie mniej jednak warto mieć możliwość wypłacenia pieniędzy wtedy, gdy będziemy ich potrzebować (sprawdź najlepiej oprocentowanie konta oszczędnościowe).

Obecnie na rynku można znaleźć mnóstwo ofert tego typu produktów finansowych. Zazwyczaj rachunki oszczędnościowe są bezpłatne, co oznacza, że nie ponosimy żadnych kosztów za korzystanie z nich. Niektóre instytucje bankowe wymagają przestrzegania określonych warunków w regulaminie.

Na co zwracać uwagę wybierając konto oszczędnościowe?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru konta oszczędnościowego, jest oprocentowanie oraz opłaty wynikające z prowadzenia rachunku. Sprawdźmy opłaty za przelewy wewnętrzne i zewnętrzne; niektóre instytucje bankowe wymagają dodatkowo założenia ROR-u. Można skorzystać z porównywarek internetowych albo zwrócić się o pomoc do eksperta finansowego.

Konto oszczędnościowe to bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli zaczynamy dokładać pieniądze od zera, można potraktować je również jako dobre miejsce do przechowywania zgromadzonej gotówki. Tak czy inaczej, warto inwestować oszczędności, nadwyżka w budżecie powinna przynosić nam choćby minimalne zyski.

Kredyty - 14 banków

Leave a Reply