Czy to kolejny boom na rynku nieruchomości?

Zainteresowanie zakupem mieszkań z roku na rok jest coraz większe, co przekłada się na wzmożoną aktywność deweloperów. Najwięcej mieszkań buduje się w dużych miastach, tam poziom sprzedaży kontraktów na budowę nieruchomości przekroczył wynik z okresu największego boomu na rynku nieruchomości, jaki miał miejsce w latach 2005-2008. Jak wynika z najnowszych danych GUS-u w III kwartale bieżącego roku deweloperzy uzyskali zgodę na wybudowanie 27 tysięcy mieszkań.

Niektórzy eksperci przepowiadają, że rok 2018 będzie najlepszy w historii pod względem ilości wydanych pozwoleń na budowę. Według raportu AMRON-SARFiN 3/2017 w trzech pierwszych kwartałach 2017 roku osiągnięto poziom 92,1% pozwoleń z całego 2016 roku, liczba rozpoczętych inwestycji stanowiła przy tym 93,05%, a liczba oddanych do użytkowania mieszkań 77,04% wyniku za cały zeszły rok. Warto podkreślić, że aktywność deweloperów nie ogranicza się w tym roku wyłącznie do dużych miast takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, również w mniejszych miejscowościach powstaje wiele nowych inwestycji mieszkaniowych.

Czy ceny nieruchomości wzrosną?

Badania AMRON-SARFiN niestety pokazują podwyżki na rynku nieruchomości. W Warszawie cena za 1 mkw. wzrosła o 1,08%, czyli 83 złote, największe podwyżki są zauważalne jednak w Gdańsku, gdzie koszty wzrosły, aż o 202 zł/m kw (sprawdź ceny mieszkań na sprzedaż Tysiąclecie Częstochowa). Wzrost konkurencji powinien jednak skutecznie wyhamować wzrosty ceny. Duży wpływ na wartość nieruchomości mają również zasady udzielania kredytów hipotecznych przez banki, które z roku na rok się zaostrzają. Wiele osób, które jeszcze kilka lat temu otrzymałyby wsparcie finansowe w formie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości, dzisiaj nie może pozwolić sobie na zaciągnięcie takiego zobowiązania finansowego. Oczywiście kredyty nie są jedynym sposobem finansowania nieruchomości, obecnie wiele osób inwestuje oszczędności w mieszkania widząc szansę na dobre ulokowanie swoich pieniędzy. Jest to na pewno lepsze rozwiązanie od zamrażania pieniędzy na lokatach, które obecnie nie przynoszą zysków.

Odpowiedz

PROMOCJA KREDYTU GOTÓWKOWEGO BNP PARIBASSPRAWDŹ SZCZEGÓŁY