Karty płatnicze są jednym z najbardziej popularnych produktów bankowych. Transakcje wykonywane z ich wykorzystaniem są bezpieczne, a korzystanie z takich płatności czy wypłaty gotówki szybkie i możliwe w dowolnym czasie i miejscu. Niestety wiele osób nie potrafi wskazać podstawowych różnic miedzy kartą debetową, a kredytową. Warto to wyjaśnić.
Karta debetowa
Karty debetowe wydawane są do rachunku osobistego. Ten produkt jest związany z danym rachunkiem bankowym, a wypłacane środki obciążają konto do wysokości środków (chyba, że przyznany jest dodatkowy limit w koncie). Karta debetowa służy więc do obciążania rachunku. Niestety debet kojarzony jest przez wielu klientów banków z długiem. Być może ma to korzenie w pierwszych rachunkach osobistych i przyznawaniu do nich tzw. ówcześnie debetu, który dzisiaj nazywany jest linią kredytową czy też rachunkiem odnawialnym. W myśl terminologii księgowej debet jest operacją obciążającą rachunek. Korzystając więc z karty debetowej (czy inaczej nazywając ją bankomatową) obciążamy swój rachunek bez zaciągania długu (korzystamy z własnych pieniędzy, nie banku).
Kartę debetową może mieć każdy, kto posiada konto osobiste w banku. Wystarczy zgłosić chęć jej posiadania i tyle. Można to zrobić w dowolnym czasie, choć jeśli nie zrobimy tego przy podpisywaniu umowy, bank sukcesywnie będzie nas namawiał do uzyskania tej karty. Różni się ona nieco od karty kredytowej wyglądem, a o jej przeznaczeniu świadczy chociażby napis Debit na awersie karty, nad logo organizacji płatniczej (Visa albo MasterCard).
Karta kredytowa
Ten produkt bankowy jest nieco bardziej skomplikowany. Niby podobny do karty debetowej (można nią płacić, czy wypłacać gotówkę z bankomatu – tu prowizje mogą być wysokie, więc nie warto), ale tu korzysta się ze środków banku. Karta kredytowa jest bowiem produktem kredytowym – służy do obsługi kredytu. Powstające zadłużenie karty spłaca się w ustalonych terminach i kwotach. Banki w ramach karty pożyczają ustaloną kwotę, a korzystanie z karty każdorazowo powoduje zaciąganie kredytu. Kartę kredytową do określonego limitu może jednak otrzymać jedynie osoba, która w oczach banku na nią zasługuje. Przede wszystkim należy posiadać zdolność kredytową i stałe źródło dochodu. Rzecz jasna można we własnym zakresie zawnioskować o wydanie karty i uruchomienie kredytu, ale zwykle bank proponuje to swoim sprawdzonym klientom (zobacz nowe oferty kart kredytowych w promocji).
Jaką kartę wybrać?
Wszystko zależy od potrzeb. Jeśli często wypłacamy gotówkę to karta kredytowa jest nieopłacalna i zbędna. Lepiej zawnioskować o dodatkowy limit na rachunku. Jeśli jednak dokonujemy płatności online albo od czasu do czasu brakuje nam środków na przelewy to karta kredytowa się sprawdzi, tym bardziej, że spłacony kredyt na czas w terminie do średnio 50 dni okresu bezodsetkowego nie generuje kosztów (także odsetek).