W dzisiejszych czasach oszczędzanie staje się normą. Nieważne, czy będziemy potrafili wygospodarować większe, czy mniejsze kwoty – ma sens. Wiele osób jednak nadal twierdzi, że to niemal niemożliwe. Jak zacząć oszczędzać?
Według prowadzonych badań regularnie odkłada pieniądze niewiele ponad 3% Polaków. Od czasu do czasu zdarza się to 16%. Ponad połowa społeczeństwa twierdzi, że chętnie by odkładała, gdyby miała z czego. Niestety to tylko wymówka, bo budowa bezpieczeństwa finansowego może zacząć się od niewielkich kwot wygospodarowanych z oszczędności na co dzień.
Po pierwsze należy uporządkować wydatki gospodarstwa domowego. Wiele osób płaci rachunki za coś, z czego nie korzysta (np. pakiety telewizji, telefon stacjonarny lub komórkowy z limitem Internetu czy dodatkowymi usługami w cenie. Ponad 80% z nas kupuje żywność ponad potrzeby, z czego wiele produktów wyrzuca. To samo można zaobserwować i w innych wydatkach. Nie ma sensu „wyrzucać pieniędzy w błoto”, lepiej je odłożyć na jakiś sprecyzowany uprzednio cel – zakup nowego sprzętu, wymarzonych perfum czy wakacje.
Nawet niewielkie pieniądze odłożone w ciągu miesiąca w skali roku to już coś. Zasada oszczędzania to przede wszystkim konsekwencja w dążeniu do celu.
Wyrobienie nawyku oszczędzania nie jest proste, ale warto. To dążenie do określonego celu można nas napędzać do regularnego wrzucania do skarbonki kilku złotych, pozostałych choćby po codziennych zakupach.
Oczywiście skarbonka to jedno, ale bardziej poważni inwestorzy stawiają na produkty oszczędnościowe dostępne we wszystkich bankach. Mowa tu o bezpiecznych, aczkolwiek nisko oprocentowanych lokatach, obligacjach czy kontach oszczędnościowych (sprawdź konta oszczędnościowe porównanie na informacjakredytowa.com). Bardziej zaawansowani szukają innych metod, bardziej ryzykownych jak fundusze inwestycyjne czy akcje. Przy wyborze takiego produktu warto przemyśleć jakie kwoty i na jak długo jesteśmy w stanie zamrozić, by dodatkowo zarobić.
Na początek jednak warto zostać przy skarbonce – będzie zachęta do czegoś więcej po spełnieniu pierwszych marzeń.