Oszczędzanie jest konieczne niezależnie od tego, jakie mamy dochody. Chociaż nie każdy zgodzi się z tym stwierdzeniem, prawda jest taka, że najważniejsze jest to, jaką kwotę jesteśmy w stanie odłożyć, a nie to ile pieniędzy zarabiamy.
Oszczędzanie to nawyk, który można sobie wyrobić. Jeżeli do tej pory mieliśmy tendencje do wydawania pieniędzy, najprawdopodobniej pierwsze próby ich odkładania mogą zakończyć się niepowodzeniem, mimo to nie należy się poddawać. Często można spotkać opinie, że oszczędzanie to przywilej zarezerwowany dla osób zamożnych, tymczasem odkładanie nawet niewielkich kwot w dłuższej perspektywie czasu jest opłacalne.
Dlaczego warto oszczędzać?
Wyobraźmy sobie sytuację, że potrzebna jest nam szybka gotówka, co w tym wypadku robimy? Jeżeli nie mamy odłożonych oszczędności, najprawdopodobniej będziemy zmuszeni poprosić o pożyczkę kogoś z rodziny bądź zadłużyć się w banku albo w firmie pozabankowej. Niestety każda pożyczka wiąże się z wysokimi kosztami, które jeszcze bardziej obciążają nasz i tak już nadwyrężony budżet. Tymczasem, jeżeli systematycznie odkładalibyśmy pieniądze, moglibyśmy z nich skorzystać bez ponoszenia strat. Chociaż oszczędzanie nie jest łatwe i po drodze czeka nas dużo pokus, to każdy z nas powinien pomyśleć o swojej przyszłości. Zaoszczędzoną gotówkę można inwestować, w ten sposób pieniądze będą na siebie zarabiać, a my będziemy mogli spać spokojnie. Mając oszczędności, czujemy się wolni i bezpieczni, sprawdzanie konta bankowego w nadziei, że wypłata już wpłynęła na konto bankowe, bo nie mamy za co opłacić rachunków, może nadwyrężyć nasze nerwy (sprawdź lokaty bankowe online z wysokim oprocentowaniem).
Jak zacząć oszczędzać?
Podejmując decyzję o regularnym oszczędzaniu, w pierwszej kolejności należy dokładnie przeanalizować swoje wydatki oraz wyeliminować te, które okażą się zbędne. Z pewnością każdy z nas ponosi koszty, których dałoby się uniknąć. Druga rzecz to ustalenie realnego celu, na początku powinien być szybko osiągalny, abyśmy mogli cieszyć się z pierwszych sukcesów. To zachęci nas do dalszego działania. Gdy od razu podejmiemy decyzję o odkładaniu pieniędzy na przykład na emeryturę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że szybko się zniechęcimy, a przecież nie o to w tym wszystkim chodzi. Niezależnie od tego, czym się zajmujemy, jakie są nasze możliwości finansowe, odkładanie pieniędzy da nam poczucie niezależności finansowej.