Nie wszystkie wydatki damy radę realizować z pieniędzy na życie. Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, że musimy sięgnąć po pomoc banku w formie pożyczki lub kredytu. Różnica między tymi pojęciami jest istotna z prawnego punktu widzenia. Kredyt może być udzielony tylko i wyłącznie przez banki i jest regulowany w ramach prawa bankowego. W przypadku pożyczki jest większa wolność, może ją przyznać ktokolwiek dysponujący wymaganymi funduszami. Pożyczka podlega pod kodeks cywilny. Dlatego kredyty są lepiej zabezpieczoną formą zdobywania funduszy. Zazwyczaj możemy mieć do czynienia z pięcioma rodzajami kredytów.
Kredyt konsumpcyjny
Ten wariant kredytu zaciągany jest na wydatki użytkowe kredytobiorców. Kwota kredytu jest mniejsza od kredytów hipotecznych, a czas na spłatę krótszy – może kształtować się od kilku miesięcy do kilku lat. Gwarantem są zarobki pożyczającego. Wśród kredytów konsumpcyjnych możemy wydzielić kredyty na dowolny cel oraz te dedykowane, na przykład na wycieczkę.
Kredyt hipoteczny
To kredyt udzielany na zakup mieszkania albo budowę nieruchomości. W związku z tym zazwyczaj dotyczy wysokiej kwoty. Czas spłaty może być zaplanowany nawet na kilkadziesiąt lat. Zasady uzyskania kredytu hipotecznego są dosyć surowe, a sama procedura długo trwa (sprawdź bezpłatną pomoc w uzyskaniu kredytu hipotecznego na doradcy.co.pl). Gwarantem jest hipoteka, a więc tak długo jak nie zapłacimy kredytu rzeczywistym posiadaczem mieszkania będzie kredytodawca.
Kredyt inwestycyjny
Założeniem takiego kredytu jest finansowanie inwestycji. Może to być postęp działalności gospodarczej albo zakup akcji. Jest to kredyt na krótki okres czasu, a do otrzymania go konieczny będzie rozplanowany biznesplan, określający zakres zysku z przedsięwzięcia.
Karta kredytowa
To najpopularniejsza forma kredytu. Bank w którym założyliśmy konto definiuje limit kredytowy, to znaczy sumę, jaką możemy spożytkować w konkretnym terminie. Jeśli nie przekroczymy okresu spłaty określonego przez bank, nie płacimy żadnych odsetek.
Kredyt konsolidacyjny
To pomoc dla osób posiadających kilka zobowiązań. Polega na złączeniu ich w jeden kredyt o obniżonej racie miesięcznej. Wygodniej wtedy zaplanować spłatę i czasowo oddać pieniądze.