Wraz z łatwiejszym dostępem do kredytów i minimalizowaniem formalności popyta na te produkty bankowe rośnie. Niestety nie zawsze bank przyzna nam taką kwotę, o jaką wnioskujemy, a często możemy też się spotkać z odmową. Dzieje się tak z wielu powodów. Głównym jest zła historia kredytowa pozyskana z bazy BIK.
Banki podejmują decyzję o przyznaniu lub odmowie udzielenia kredytu na podstawie kilku opracowanych parametrów, w tym w głównej mierze o zdolność kredytową i raporty BIK. Informację podstawową BIK może uzyskać każdy zainteresowany raz na 6 miesięcy za darmo. Warto poznać własną historie, by oszacować szanse na kredyt. Oczywiście za opłatą dane z bazy BIK można pobrać częściej.
Co zawiera raport BIK?
Profil Kredytowy Plus wskazuje historię kredytową klienta (tzw. scoring BIK) przedstawione w czytelny dla wnioskującego sposób. W raporcie znaleźć można dane dotyczące zobowiązań bieżących (kredytów, pożyczek ratalnych, rat za zakupy czy karty kredytowej), a także aktualne poręczenia kredytów. Poza tym ewidencjonowane są informacje na temat zobowiązań zamkniętych oraz tych, które BIK przechowuje dla statystyk.
Dostępny dla klienta raport BIK informuje o rodzaju zobowiązania, terminowości spłat, kwocie i datach otwarcia czy zamknięcia. Rzecz jasna znajdziemy w nim dane banku udzielającego kredytu i status każdej zrealizowanej spłaty zobowiązania. Dzięki raportowi można dowiedzieć się, jakie instytucje wnioskowały o nasz raport BIK po złożonym wniosku kredytowym. Duże znaczenie powinna mieć nasza ocena punktowa, na podstawie której banki dokonują naszych możliwości do uzyskania u nich kredytu.
Jak pozyskać raport BIK?
Każdy zainteresowany może zarejestrować się na stronie BIK. Po podaniu niezbędnych danych (e-mail, telefon, dane osobowe, numer PESEL i dowodu osobistego i przesyłając skan dokumentów tożsamości) następuje weryfikacja i rejestracja na portalu.
Uzyskanie danych na swój temat z BIK pozwoli poznać własną historię kredytową i ocenić jak mogą postrzegać nas banki, w których zamierzamy złożyć wniosek kredytowy. Historię kredytową można poprawić na kilka sposobów, ale o tym w następnym artykule. Jak widać warto korzystać z Profilu Kredytowego Plus, by wykorzystać swoje mocne strony w negocjacjach z bankiem.