Wraz z 1. września 2017 roku mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące nieruchomości. Ustawa ma zabezpieczać przede wszystkim interesy konsumentów, dotyczy ona głównie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i zarządzania nimi.
Pierwszą z nowości, jakie zostaną wprowadzone są umowy elektroniczne, które będzie można zawierać z pośrednikami nieruchomości oraz zarządcami nieruchomości. Poza tym pośrednicy dostaną ponowny wgląd do rejestrów i dokumentów, do których wgląd wcześniej im odebrano. Ma to poprawić jakość usługi pośrednictwa, dzięki temu będzie można sprawdzić kto ma prawo do danego lokalu, a także zweryfikować czy nie zostało one przeniesione na inne osoby.
Wraz z wejściem w życie nowej ustawy zostaną wprowadzone również nowe definicje. Na nowo zdefiniowane zostaną takie terminy, jak pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, pośrednik, zarządzanie nieruchomościami oraz zarządca. Zgodnie z przepisami wymienione zawody będą mogły być wykonywane wyłącznie przez osoby, które za prowadzone czynności pobierają wynagrodzenie, a ich praca ma charakter ciągły. Zaczną obowiązywać również kary pieniężne za brak OC, ubezpieczenia, które jest obowiązkowe zarówno dla zarządców, jak i pośredników. Ich wysokość może osiągnąć nawet pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Organem odpowiedzialnym za nakładanie kar będzie Inspekcja Handlowa, działania będą podejmować po złożeniu skargi przez konsumenta, który nie otrzymał od zarządcy czy pośrednika dokumentów zaświadczającego o posiadaniu przez nich ubezpieczenia.
Osoby pracujące w sektorze nieruchomości (sprawdź biura nieruchomości w Częstochowie) mają już niewiele czasu na dostosowanie się do nowych przepisów, być może dzięki temu interesy konsumenta będą lepiej chronione, niż miało to miejsce dotychczas.