Chociaż Polacy nie są przyzwyczajeni do oszczędzania i większość z nas żyje od wypłaty do wypłaty, odkładanie pieniędzy stało się ostatnio bardzo nośnym tematem. Mimo, że w kwestii oszczędzania nie mamy jeszcze zbyt wiele do powiedzenia, warto nauczyć się zarządzać własnym budżetem. Jak oszczędzać efektywnie?
Po pierwsze należy skończyć z wymówkami, które mają za zadanie usprawiedliwić nasz brak oszczędności. Specjaliści z branży finansów podkreślają, że kondycja domowego budżetu nie zależy od tego, ile zarabiamy, aczkolwiek od tego, ile pieniędzy jesteśmy w stanie odłożyć. Tak więc, mając większą kontrolę nad wydatkami, możemy bardziej efektywnie oszczędzać. Oczywiście uzbierane pieniądze nie mogą leżeć w skarpecie, warto dobrze je ulokować. Jeżeli udało nam się uzbierać większą sumę, najlepiej zdecydować się na umieszczenie jej na lokacie – to bezpieczna forma pomnażania pieniędzy (sprawdź porównanie lokat bankowych – ranking i kalkulator). Lokata jest wygodna, praktyczna i nie niesie ze sobą dużego ryzyka straty. Decydując się na takie rozwiązanie, nie można wprawdzie liczyć na duże przychody, nie mniej jednak mamy gwarancję, że otrzymamy zwrot środków, które będą powiększone o odsetki. Obecnie mamy bardzo duży wybór lokat. Każdy bank oferuje tego typu produkty finansowe, tak więc jest w czym wybierać. Pamiętajmy, że niektóre instytucje bankowe będą oferowały lepsze warunki dla nowych klientów, inne dla stałych klientów, tutaj nie ma reguły. Kolejna rzecz jest taka, że reklamowane oprocentowanie obowiązuje zazwyczaj od danej kwoty np. 100 000 zł, na to warto zwrócić uwagę.
Pieniądze, które nie są zainwestowane, bardzo szybko tracą na wartości, dlatego warto składać je na lokatach albo na kontach oszczędnościowych. Nawet jeżeli nie zarobimy dużo, to przynajmniej nie będziemy stratni. Oszczędzanie jest ważne, posiadając odłożone pieniądze czujemy się bezpieczniej. Zamiast wnioskować o kredyt, czy brać pożyczkę, w sytuacjach kryzysowych możemy po prostu skorzystać ze swoich oszczędności, taka możliwość daje nam większy komfort życia, nie musimy się stresować i jesteśmy mniej zależni od pracodawcy.