Pierwsza myśl przychodząca do głowy osobom, które chcą kupić lepsze auto, a nie dysponują całą kwota potrzebną na zakup, to kredyt. Oczywiście jest to rozwiązanie, ale warto poznać tańsze sposoby spełnienia marzeń o samochodzie.
Zdecydowanie atrakcyjniejszy jest kredyt 50/50 – tańszy, a formalności są podobne jak w przypadku typowego kredytu samochodowego. Plusem dla banku jest większy wkład własny klienta – 50% wartości pojazdu, na którym jako dodatkowe zabezpieczenie ustanowiony będzie zastaw, dojdzie też obowiązkowe ubezpieczenie OC i AC. Kolejne 50% wartości pojazdu klient zwykle zwraca po roku. Na rynku dostępne są także oferty z innym podziałem procentowym, np. 30%. W takiej opcji klient posiada 30% wkładu własnego, a pozostała część rozkładana jest na raty (w tym jedna część musi być spłacona po roku, a pozostała w ratach tradycyjnych – z kosztami i odsetkami. Możliwości jest kilka.
Inną formą finansowania jest popularny w ostatnich latach leasing. Tym bardziej, że nie tylko przedsiębiorcy mogą korzystać z tej metody finansowania. Jednak dla zwykłego konsumenta leasing nie jest już tak opłacalny jak dla osób prowadzących działalność gospodarczą, z uwagi na brak możliwości wykorzystania odpisów w ramach tzw. tarczy podatkowej. Niemniej jednak koszty związane z leasingowaniem są niższe niż w przypadku kredytów. Warto rozważyć więc taką możliwość (porównaj firmy leasingowe na investto.pl). Zaletą w przypadku leasingu jest też mniej formalności i łatwiejsze jego pozyskanie, niż kredytu bankowego.
Jeszcze jedną możliwością sfinansowania nowego samochodu jest wynajem. Dostępny dla przedsiębiorców, polega na zapewnieniu dostępu do konkretnego modelu samochodu w umowie najmu. Często to rozwiązanie, mimo, że nie przenosi prawa własności na wynajmującego, jest tańsze i wygodniejsze dla firm. Po upływie oznaczonego w umowie terminu pojazd można zwrócić i wziąć sobie nowszy model. W ramach danej raty istnieje często limit kilometrów. Dlatego jeśli sporo jeździmy, ta opcja nie jest najlepszą.
Jak widać możliwości na zakup czy posiadanie nowego samochodu, zarówno dla osób fizycznych, jak i firm jest wiele. To jaka nam najlepiej odpowiada, jest kwestią oczekiwań, możliwości i planowanego sposobu użytkowania pojazdu. Jeśli chcemy mieć samochód na lata, który od początku będzie naszą własnością warto wybrać kredyt lub leasing (z możliwością wykupu). Wynajem to opcja nieco okrojona, więc warto poznać szczegóły każdej oferty. W przypadku leasingu dla firm zaletą może być korzyść podatkowa. Dla przeciętnego Kowalskiego – zakup w kredycie typu 50/50 itp.